تبلیغات
منجی گرایی - هفت. منجی فاسد
» موعودباوری در آیین یهود 3
» موعودباوری در آیین یهود 2
» منجی گرایی در آیین مسیحیت
» موعودباوری در آیین یهود
» منجی در آیین زرتشت 2
» منجی در آیین زرتشت
» پیشینه بحث منجی گرایی
» بسم الله الرحمن الرحیم
» یک. انتظار منجی در سینما
» دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» سه. منجی دارای توانایی ویژه
» ادامه‌ی سه. منجی دارای توانایی ویژه ) الف. منجی دانشمند
» ادامه‌ی سه. منجی دارای توانایی ویژه) ب. منجی جادوگر
» ادامه‌ی سه. منجی دارای توانایی ویژه ) ج. منجی تحت تعالیم ذن
» چهار. اَبَرمنجی
» ادامه‌ی چهار. اَبَرمنجی
» پنج. منجی غیرانسان
» شش. منجی های آمریکایی
» خوش آمد گویی
» هفت. منجی فاسد
» هشت. منجی اتفاقی
» نُه. راه نجات در میان نیست
» پی‌نوشت‌ها
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
 منجی گرایی
درباره ما
دارای بیش‌ترین مدعی انتظار در دنیا و او همچنان
در انتظار 313 نفر منتظر
شرمنده‌ام آقا جان

**********************

هر وقت دانش آموزان سر کلاس حاضر باشند
معلم خواهد آمد...

**********************
:-) نظر یادتون نره و لطفا در نظر سنجی شرکت کنین :-)
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
پیوندهای وبگاه
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
ابر برچسب‌ها
نظرسنجی
آیا این وبلاگ مورد پسند شما واقع شده است؟


هفت. منجی فاسد
+ نویسنده منتظر منجی در 02:14 ب.ظ | نظرات()

هفت. منجی فاسد

مقدمه*¬این گروه از منجی‌های سینمایی انسان‌های معنوی، دانشمند و دارای فضایل شخصیتی و رفتاری نیستند و به شکلی اعجاب‌آور از فاسدترین مردم روی زمین تشکیل شده‌اند. *

منجی در فیلم «کنستانتین» فردی است که دوبار خودکشی کرده و به قدری سیگار می‌کشد که سرطان ریه دارد، اخلاق اجتماعی ندارد، به امور دینی معتقد نیست و این کار را برای خدا انجام نمی‌دهد؛ بلکه برای نجات خود و پاک‌ شدن گناهش انجام می‌دهد.او برای مقابله با تسخیر شیطان هم از خودکشی استفاده می‌کند و با کمک «لوسیفر» یا همان شیطان مانع این اتفاق می‌شود. نام او همانند امپراتور کافر، کنستانتین است و از جهت عدم اعتقاد و کمک به مسیحیت، به هم شباهت کامل دارند. کنستانتین، فیلم فردی بی‌اعتقاد است که جهان را از تسلط پسر شیطان نجات می‌دهد و امپراتور کنستانتین زنازاده، نیز کافری بود که تا اندکی پیش از مرگ غسل تعمید را انجام نداد و به خاطر خرافات در جریان جنگ سال 312 م و مصلحت‌اندیشی، از کلیسا حمایت کرد و مسیحیت را مذهب رسمی روم قرار داد و کارهایی برای ایجاد وحدت، میان فرقه‌های مسیحی انجام داد.(24)

منجی در فیلم «رانندگی خشمگین» تبه‌کاری است که از جهنم می‌گریزد و برای انتقام از قاتل دخترش در مقابل شیطان و گروهش می‌ایستد. او فردی فاسد و دارای مشکلات اخلاقی است. در این کار یک فرشته در کالبد انسانی و یک دختر او را کمک می‌کنند.

«گالیور» در فیلم «سفرهای گالیور» مقابل روبات عظیم می‌ایستد و آن را شکست می‌دهد. شخصیت او دچار انحراف‌های مختلف اخلاقی و فکری است که به صورت طنز نشان داده‌می‌شود.

عامل نجات در فیلم «والاحضرت» چند جنگجویند که مهم‌ترین آن‌ها فردی منحرف است. وی با یافتن شمشیر تک‌شاخ به جنگ جادوگر پلید می‌رود. 

منجیِ مردم، مقابل زورگویان در فیلم «باندیداس»(25) دو خانم جوان‌اند که برای رسیدن به اهداف‌شان دزدی می‌کنند و به هر کاری دست می‌زنند.

در فیلم «سیاهِ سیاه» و مجموعه فیلم‌ها و انیمیشن «وقایع نگاری ردیک» قهرمان و منجی جهان، یک آدم‌کش و مزدور حرفه‌ای است که معمولاً به دلایل شخصی وارد ماجرا می‌شود و درگیری او با واقعه‌ی آخرالزمانی هم زمان می‌شود.

در فیلم «آرماگدون» گروه حفاری که همراه فضانوردان برای نجات انسان‌ها به فضا می‌روند، همگی از اراذل و اوباش‌اند که به سفارش مسئول حفاری از میان کازینوها، قمارخانه‌ها، مشروب فروشی‌ها و محل‌های فساد جمع‌آوری می‌شوند.

در فیلم «جونا هکس» سرباز سابق ارتش که اکنون برای پول آدم میکشد، با انگیزه‌ی انتقام شخصی، برای شکست تبه‌کاران می‌رود و مانع آن‌ها می‌شود.

در فیلم «شاهزاده‌ی ایران: ماسه‌های زمان» منجی جهان، جوانی خوش‌گذران و معمولی است که در کودکی با دزدی و ولگردی امرار معاش می‌کرده‌است.

در فیلم «شبح» منجی و قهرمان شهر، پلیسی است که پس از مرگ احیا می‌شود و نگرش منحرف جنسی‌اش به خانم‌ها مشهور است.

 در مجموعه فیلم‌های «ارباب آرزو» معمولاً فردی که موفق می‌شود جن پلید را به طلسمش بازگرداند، فردی دارای انحراف، دزد، فاحشه و افرادی از این قبیل است.

در انیمیشن «فیلم سیمپسون‌ها»(26) کسی که حباب شیسه‌ای شهر را از بین می‌برد و مردم را از خطر بمب هسته‌ای نجات می‌دهد، همان کسی است که فاجعه‌ی آلودگی محیط را به وجود آورده و مجموعه‌ای از انحراف‌های گوناگون فکری، اخلاقی و خانوادگی دارد.

در فیلم «روز استقلال» نقش اساسی در نابودی سفینه‌ی بیگانگان را خلبانی دائماً مست و دارای مشکلات اخلاقی برعهده دارد.

در فیلم «حمله به بلوک» گروهی از اراذل خیابانی و به طور خاص سردسته‌شان موجودات وحشی بیگانه را از بین می‌برند. در ابتدای فیلم، این گروه نوجوان در حال دزدی و زورگیری از یک خانم جوان هستند که درگیر ماجرا می‌شوند.

در فیلم «دوازده میمون» یک قاتل و مجرم زندانی به مأموریتی در گذشته فرستاده می‌شود تا اطلاعاتی درباره چگونگی انتشار ویروس، به دست آورد. او موفق می‌شود مانع انجام این اتفاق به طور موقت شود.

در فیلم «حامل2» فردی که مقابل انتشار ویروس مرگبار و گروه تبه‌کار می‌ایستد، سرباز سابق ارتش است که اکنون برای تبه‌کاران و خلاف‌کاران رانندگی می‌کند و آن‌ها را از مهلکه فراری می‌دهد یا برایشان بسته‌های مختلف حمل می‌کند.

در فیلم «برادران گریم» دو برادر که به دروغ خود را با عالم غیب مرتبط می‌دانند و در روستاها و شهرها با شیادی، پول به دست می‌آورند، برای حل مشکل مردم و باطل کردن طلسم زن جادوگر به جنگل می‌روند.

در فیلم «بونراکو» مردی آمریکایی که تخصص اصلی‌اش قماربازی و دعوای خیابانی است، برای انتقام، همراه یک سامورایی که برای بازپس‌گیری مدال خانوادگی‌شان با او همراه شده، با حاکم ظالم نبرد می‌کنند و او را شکست می‌دهند. راهنمای این دو فرد هم یک مشروب‌فروش است که در گذشته از این حاکم، صدمه دیده‌است.

نکته*¬در برخی فیلم‌ها شخصیت منجی، فردی فاسد و تبه‌کار نیست؛ اما به نحوی شورشی و متمرد محسوب می‌شود. معمولاً این گونه افراد در مقابل یک نظام شورش می‌کنند و برای نجات آخرالزمانی گام برمی‌دارند و تا انتهای داستان مشخص می‌شود حق با آن‌ها بوده‌است. *

منجی در فیلم «کشیش» یک کشیش متمرد از دستور کلیسا است. او خلاف دستور کلیسا به بیرون از شهر می‌رود تا با خون‌آشام‌ها بستیزد و دخترش را نجات دهد.

در فیلم «ایان فلاکس»(27) گروهی شورش‌گر در مقابل نظام حاکم که یک خاندان با حکومت چهارصدساله است، قیام می‌کنند. منجی اصلی، خانمی جنگجو است که نگرش آنارشیستی(28) دارد.

برخی فیلم ها منجی را فردی زنازاده می دانند و گویا این ویژگی او در انتخابش به عنوان منجی آینده بی تأثیر نیست.منجی در فیلم «برخورد تایتان‌ها» فردی زنازاده است که حاصل تجاوز «زئوس» در کالبد انسانی به همسر یک پادشاه است. او که نیمی انسان و نیمی الهی است، به الهه‌ها اعتقادی ندارد و ابتدا برای انتقام از آن‌ها و سپس برای نجات مبارزه می‌کند.

در فیلم «لژیون» صحبت از پیش‌گوییِ خاصی است که در آینده محقق خواهدشد و در این پیش‌گویی، فرزند زنازاده‌ای که پدری نامعلوم دارد، منجی بشر خواهدبود. در فیلم، فرشته میکائیل از دستور خدا سرپیچی می‌کند تا این کودک را برای پیش‌گویی و نجات آینده‌ی انسان‌ها نجات دهد.

برخی فیلم‌ها از این هم فراتر می روند و شیطان را منجی انسان قرار می‌دهند. منجی در فیلم «کنستانتین» بدون درخواست از شیطان و کمک او نمی‌تواند به نتیجه‌ی مطلوبش برسد، جالب است که این فرد در بخش پایانی فیلم از خدا برای نتیجه دادن خودکشی یاری می‌طلبد تا بتواند از این طریق، لوسیفر را فرا بخواند و از او کمک بگیرد.

شیطان در فیلم «روح سوار» بدل‌کارِ ماهری را برای مقابله با پسرش مأمور می‌کند و به او قدرت‌های ماورایی می‌دهد. شیطان در گذشتهِ روح او را در قبال نجات پدرش از سرطان گرفته‌بود و قرار است در برابر این کار، روحش را به او پس دهد.

در مجموعه فیلم‌ها و انیمیشن‌های «پسر دوزخی» مهم‌ترین قهرمان، پسر شیطان است که با تهدیدهای علیه انسان‌ها مقابله می‌کند.

نتیجه گیری*  ¬ظهور منجی‌های فاسد در فیلم‌ها تناقضی آشکار با نگرش دینی نسبت به آخرالزمان دارد. بارها اشاره شد که هدف از نجات، تنها نجات فیزیکی و جسمی نیست و تمام اندیشمندان سرانجام آخرالزمان را تشکیل حکومتی جهانی بر پایه‌ی عدالت و معنویت می‌دانند که قطعاً این مهم با منجی‌های فاسد، محقق نخواهدشد.

دیگر کارکرد فاسد این‌گونه فیلم‌ها ایجاد کثرت مصداق برای منجی است؛ به گونه‌ای که حتی آدم فاسد هم می‌تواند در جایگاه نجات بشر قرار گیرد و این قابلیت حتی شامل شیطان هم می‌شود. نتیجه‌ی این نگرش، انسان‌ها را از مصداق حقیقی و واقعی منجی دور خواهدساخت.*برچسب‌ها: فاسد ،کنستانتین ،رانندگی خشمگین ،والاحضرت ،آرماگدون ،سیاه سیاه ،ارباب آرزو ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی