تبلیغات
منجی گرایی - پنج. منجی غیرانسان
» موعودباوری در آیین یهود 3
» موعودباوری در آیین یهود 2
» منجی گرایی در آیین مسیحیت
» موعودباوری در آیین یهود
» منجی در آیین زرتشت 2
» منجی در آیین زرتشت
» پیشینه بحث منجی گرایی
» بسم الله الرحمن الرحیم
» یک. انتظار منجی در سینما
» دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» سه. منجی دارای توانایی ویژه
» ادامه‌ی سه. منجی دارای توانایی ویژه ) الف. منجی دانشمند
» ادامه‌ی سه. منجی دارای توانایی ویژه) ب. منجی جادوگر
» ادامه‌ی سه. منجی دارای توانایی ویژه ) ج. منجی تحت تعالیم ذن
» چهار. اَبَرمنجی
» ادامه‌ی چهار. اَبَرمنجی
» پنج. منجی غیرانسان
» شش. منجی های آمریکایی
» خوش آمد گویی
» هفت. منجی فاسد
» هشت. منجی اتفاقی
» نُه. راه نجات در میان نیست
» پی‌نوشت‌ها
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
» ادامه‌ی دو. منجی با ویژگی‌های رفتاری معمولی
 منجی گرایی
درباره ما
دارای بیش‌ترین مدعی انتظار در دنیا و او همچنان
در انتظار 313 نفر منتظر
شرمنده‌ام آقا جان

**********************

هر وقت دانش آموزان سر کلاس حاضر باشند
معلم خواهد آمد...

**********************
:-) نظر یادتون نره و لطفا در نظر سنجی شرکت کنین :-)
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
پیوندهای وبگاه
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
ابر برچسب‌ها
نظرسنجی
آیا این وبلاگ مورد پسند شما واقع شده است؟


پنج. منجی غیرانسان
+ نویسنده منتظر منجی در 03:16 ب.ظ | نظرات()

پنج. منجی غیرانسان

مقدمه*¬ عامل نجات انسان‌ها در بسیاری از فیلم‌ها غیرانسان است؛ موجوداتی که به علت تعامل با انسان‌ها به طور اتفاقی یا به علت رابطه‌ای که با انسان دارند، نسل بشر را از نابودی نجات می‌دهند. روبات‌ها به دلیل ارتباط تنگاتنگی که در فیلم‌ها با انسان‌ها برقرار کرده‌اند و حتی در برخی از آثار جایگزینی برای انسان محسوب می‌شوند، گروه اول از این موجودات‌اند.برخی از هیولاهایی که در فیلم‌های متعدد خطر آخرالزمانی محسوب می‌شوند، در برخی از آثار دیگر به کمک انسان می‌آیند و با هیولای مخرب مبارزه می‌کنند. این هیولاها نمادی از طبیعت‌اند که در زمان لازم به کمک انسان‌ها می‌شتابند. *

پسر روباتیک در انیمیشن «پسر ستاره‌ای» منجی انسان‌ها است. این روبات را دانشمندی با هدف ایجاد یادبودی از فرزندش ساخته می‌شود که درون آن هسته‌ای نیرومند قرار گرفته است.دو تهدید در مسیر آینده‌ی بشر وجود دارد: ابتدا یک روبات غول پیکر نظامی و در مرحله‌ی دوم یک موجود فضایی. این روبات با آن ها مقابله می‌کند و انسان ها را نجات می‌دهد.

در فیلم «‌من، روبات» یک روبات که طراحی منحصر به فردی دارد، به پلیسی که درصدد نابودی رایانه شورش‌گر مادر است، کمک می‌کند و رایانه را با وارد کردن ویروس از بین می‌برند.

در فیلم‌های «تهاجم هیولای ستاره‌ای» و «گودزیلا 2000» گودزیلا به کمک انسان‌ها می‌آید و مقابل موجودات فضایی می‌ایستد. این موجود باستانی، هنگام خطر ظاهر می‌شود و با هیولای فضایی که از سیاره‌ی ایکس آمده در فیلم اول و در سفینه‌ی مهاجم به زمین در فیلم دوم نبرد می‌کند و آن‌ها را شکست می‌دهد.

در انیمیشن «وال. ای» روبات زباله‌روبی که سال‌ها در زمین به دنبال جمع‌آوری زباله‌ها است، گیاهی را به روبات جستجوگر می‌رساند که نشان از حیات دوباره در کره‌ی زمین دارد و عامل بازگشت انسان‌ها به زمین خواهدشد. این روبات علاوه بر یافتن و حفظ گیاه، با رایانه مرکزی سفینه هم مقابله میکند و موفق می‌شود در بازگشت انسان‌ها به زمین، نقش مهمی ایفا کند.

در مجموعه فیلم‌های «گودزیلا» هم هیولایی به نام «ماترا» علیه موجودات باستانیِ برخاسته از زمین، برای نجات مردم می‌جنگد.

فیلم‌های «ماترا»(21) و سه‌گانه‌ی «تولد دوباره‌ی ماترا»(22) چگونگی ایجاد دوباره‌ی ماترا را برای کمک به انسان‌ها به نمایش می‌گذارد.در برخی فیلم‌های اخیر، قبایل انسانی، ماترا را به عنوان الهه‌ای محافظ می‌پرستند.

در مجموعه فیلم‌های «گامرا» نیز هیولایی به نام گامرا که عاملی برای حادثه‌ی آخرالزمانی است، در برخی از قسمت‌ها برای انسان‌ها با دیگر هیولاها می‌جنگد و انسان‌ها را نجات می‌دهد.

نکته*¬در برخی انیمیشنها به این دلیل که حیوانات، ساکنان جامعه‌ی تصویر شده در فیلم را تشکیل می‌دهند، منجی هم از میان همان حیوانات ظهور می‌کند. گفتنی است حیوان‌هایی که کنش‌های انسانی دارند، نوعی جهش یافته‌ی ژنتیکی محسوب می‌شوند که به صورت طبیعی به این حالت رسیده‌اند. این نگرش، شباهت بسیار زیادی به نظریه‌ی «تکامل» دارد.*

در سه‌گانهی «عصر یخ‌بندان» در برابر وقوع حوادث مختلف، برخی از حیواناتِ پیش از تاریخ به منجی حیوانات و حلال مشکلات تبدیل می‌شوند.

در انیمیشن «فیلم زنبور»(23) یک زنبور که دنبال ایجاد تغییر در زندگی است و با دیگران تفاوت دارد، پس از بروز مشکلات و قحطی گل، با ابتکار خود، مشکل را حل می‌کند و زنبورها را نجات می‌دهد.

در انیمیشن «پای‌کوبی» پنگوئنی که از ابتدای تولد با دیگران تفاوت عمده دارد، از گروه و خانواده‌اش جدا می‌شود و برای ایجاد تغییر در زندگی پنگوئن‌ها به سمت انسان‌ها می‌رود. او در نهایت موفق می‌شود با پای‌کوبی خاص خود، انسان‌ها را متوجه صید بی‌رویه‌ی ماهی‌ها در قطب کند و با این کار، نسل پنگوئن‌ها را از خطر نابودی نجات دهد.

در برخی دیگر از آثار، حیوانات، منجی انسان‌ها می‌شوند. در انیمیشن «والاس و گرومیت در نفرین انسان خرگوش‌نما» پس از تبدیل شدن والاس به هیولای خرگوش‌نما، سگ او راه درمان این بحران را می‌یابد.

در فیلم «یگان خوکچه‌ی هندی» هم دولت آمریکا گروهی خوکچه‌ی هندی را با دی.ان.ای انسانی پرورش می‌دهد. این حیوانات، مأمور مخفی سازمان جاسوسی در مأموریت‌های نظامی و جاسوسی می‌شوند. همین گروه مقابل فرد ثروتمندی که قصد تسلط بر دنیا را دارد، می‌ایستند و او را شکست می‌دهند.

موجودات فرازمینی و بیگانه که در فیلم‌های بسیاری عامل اصلی وقوع حادثه‌ی آخرالزمانی و نابودی بشر بودند، در برخی فیلم‌ها به کمک انسان‌ها می‌آیند و نسل بشر را از خطر نابودی حفظ می‌کنند. در فیلم «روزی که زمین از حرکت ایستاد»، موجودات فضایی به شرحی که آمد قصد نابودی زمین را دارند. زن دانشمندی با تلاش فراوان از نماینده‌ی این موجودات درخواست می‌کند آن‌ها را ببخشایند و مهلتی دیگر به انسان‌ها بدهند. موجود بیگانه می‌پذیرد و به خاطر این زن و فرزندش، واسطه‌ی بخشش انسان‌ها می‌شود و موجودات کوچک نابودگر را از حرکت و نابودی باز می‌دارد.

در دو فیلم و انیمیشن «بِن تِن» گروهی بیگانه که به صورت چند نوجوان هستند و خود را «بچه‌های لوله‌کش» می‌نامند، به عنوان نیروهای امنیتی بین سیاره‌ای مقابل خطرات و تهدیدهای غیرزمینی از نسل انسان محافظت می‌کنند.

در فیلم «‌ثور» موجودی بیگانه از سیاره‌ای در فضا که الهه‌ای باستانی به نام «ثور» محسوب می‌شود، زمین را در مقابل تهدید فرازمینی از نابودی می‌رهاند. پیش از این پدر او نیز یک‌بار زمین را از خطر نابودی در مقابل موجودات فضایی نجات داده‌بود.

در انیمیشن و سه‌گانه‌ی «دگرگون کننده‍‌ها» گروهی از موجودات بیگانه که می‌‎توانند خود را به ماشین‌های مختلف تبدیل کنند، در سازمانی مخفی، تمام تهدیدهای زمینی و فرازمینی علیه انسان ها را خنثی می کنند و بارها جان افراد را از خطر نجات می‌دهند.

در فیلم «شناخت»، خورشید، تمام زمین را نابود می‌کند، موجودات بیگانه برای ادامه یافتن نسل انسان‌ها و موجودات دیگر روی زمین، از هر نسل و هر حیوان، جفتی را به آسمان می‌برند که پس از نابودی زمین، برای حیات دوباره به زمین بازگردانند.

در فیلم «ملاقات با دیو» موجودات بیگانه قصد خشک کردن اقیانوسه‌ا و دریاهای زمین را دارند. موجود بیگانه‌ای که در این مأموریت به زمین آمده، پس از این که می‌فهمد میان زمینی‌ها عشق به هم نوع و احساسات انسانی وجود دارد، با تلاش، مانع انجام مأموریت می‌شود و انسان‌ها را از خطر زیست‌محیطی نجات می‌دهد.

نتیجه گیری*  ¬به تصویر کشیدن این نوع از منجی در فیلم‌ها در دو دسته قابل بررسی و تحلیل است: دسته‌ی اول شامل تمام حیوانات و هیولاها و موجودات مشابه می‌شود که می‌توان آن‌ها را نمادی از طبیعت دانست که برای انسان‌ها حکم مادر را دارند و در زمان بروز خطرات به کمک انسان‌ها می‌آیند.
نکته‌ی دوم درباره همین دسته، آن است که نجات از سوی طبیعت بدون دخالت نیروی ماورایی و الهی، نوعی «دئیسم» را بیان می‌دارد که در بخش‌های قبلی بحث‌هایی درباره آن آمد. ممکن است تعبیر سومی نیز درباره این دسته مطرح شود به این صورت که این طبیعت با رابطه‌ی علی و معلولی به ذات حق‌تعالی بازگشت می‌کند و این نجات از سوی خدا است. البته با توجه به قراین روایی این گونه فیلم‌ها، تعبیر سوم دور از واقعیت می‌نماید.
دسته‌ی دوم از این فیلم‌ها که نجات را توسط موجودات بیگانه نشان می‌دهد، به اثبات و بحث در زمینه‌ی دو پیش فرض برمی‌گردد که ابتدا باید آن‌ها بررسی شود. در مرحله‌ی اول باید زیست فرازمینی به اثبات برسد که تاکنون ثابت نشده‌است. ثانیاً: باید توجه داشت که نجات از جانب موجودات بیگانه، نوعی تدبیر انسان از جانب این موجودات را می‌رساند و همه‌ی این فرض به نظریه‌ی دنیکن برخواهد گشت که این موضوع هم دارای دلایل قطعی و روشن نیست.*برچسب‌ها: غیرانسان ،تهاجم هیولای ستاره‌ای ،زنبور ،عصر یخ‌بندان ،پسر ستاره‌ای ،من روبات ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...