تبلیغات
منجی گرایی در سینمای هالیوود

           منجی گرایی در سینمای هالیوود
                                        
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
آیا این وبلاگ مورد پسند شما واقع شده است؟حمایت می کنیمــ...
 

جهت دریافت برنامه های رادیو افسران کلیک کنید

بسم الله الرحمن الرحیم

قسمت اول 

بعد از شروع حادثه‌ی آخرالزمانی که می‌رود دنیا و نسل بشر را به پایان نزدیک کند، دو رویکرد در فیلم‌ها دیده می‌شود: رویکرد غالب، ظهور یک منجی است که با تلاش و سختی فراوان موفق می‌شود انسان‌ها یا بخش اعظمی از آن‌ها را از خطر نجات دهد. این نجات به گونه‌های مختلفی صورت میگیرد که ممکن است از طریق جلوگیری از حادثه باشد، یا این که انسان‌ها را از محل خطر دور سازد.
در رویکرد دوم هیچ نجاتی از حادثه‌ی آخرالزمانی وجود ندارد و تمام انسان‌ها از بین می‌روند. در برخی فیلم‌ها نیز عده‌ی بسیار اندکی نجات می‌یابند که در مقایسه با مقدار تلفات به حساب نمی‌آیند.
با آن که در متون ادیان و آیین‌های گوناگون، ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری بسیاری برای منجی نقل شده، در فیلم‌ها نگرش دیگری دیده می‌شود که حاصلش این است که هر فردی با هر خصوصیتی می‌تواند به عنوان منجی آخرالزمانی برای نجات بشر قیام کند. ذکر ویژگی‌های ریز و جزئی که در ادیان آمده، به انسان‌ها کمک می‌کند که در تشخیص مصداق حقیقی،‌ ایمن از خطا باشند و هر ادعایی را به عنوان منجی نپذیرند.

ولی در فیلم‌ها، رویکرد وارونه وجود دارد و سعی بر ایجاد کثرت مصداق منجی است. به این صورت که ویژگی‌هایی در داستان فیلم و شخصیتپردازی منجی نهاده می‌شود که بر بخش زیادی از انسان‌های روی زمین تطبیق می‌کند. این نکته، اولین ویژگی شیطنت‌آمیز فیلم‌ها در زمینه‌ی مصداق منجی است. بر اساس تأثیر قطعی فیلم‌ها که پیش تر اشاره شد به مرور، مقوله‌ی منجی در ذهن مخاطبان دگرگون می‌شود، به گونه‌ای که آن چه در نگرش عمومی به عنوان منجی نقش بسته، با منجی حقیقی فاصله‌ای فراوان دارد.
نکته‌ای دیگر که در بیش تر آثار دیده می‌شود و تأثیر بسیار قابل تأملی دارد، معنویت زدایی از منجی است؛ به این شرح که در هیچ‌کدام از مصادیق منجی در داستان فیلم، معنویت در شخصیت‌پردازی منجی، جایی ندارد و اگر هم فردی دارای معنویت و به نحوی با دین ارتباط داشته‌باشد، برای گسترش معنویت، عدل و مسائلی این چنین نیامده‌است. در نتیجه، این فیلم‌ها نجاتی فیزیکی و جسمی برای انسان را نشان می‌دهند؛ در حالی که تمام ادیان و آیین‌ها، نجاتی معنوی و دینی را برای انسان‌ها بیان کرده‌اند که نجات فیزیکی در ورای آن و به عنوان یکی از لوازم نجات حقیقی، محقق خواهدشد.
البته در میان فیلم‌ها، تعداد بسیار محدود و انگشت شماری نیز رویکردی متفاوت دارد و با مضمون اصیل ادیان هم خوانی پیدا می‌کند. این فیلم‌ها به دو صورت صریح یا نمادین از منجی دیگری سخن به میان می‌آورد. فردی برای تکامل بشری و نجات از منجلاب فساد و تباهی ظهور خواهدکرد. در ادامه، گونه‌های مختلف منجی در فیلم‌ها و بحث‌های مربوط به آن خواهدآمد.برچسب ها: نسل بشر، ادیان، حادثه‌ ی آخرالزمانی، مصداق، شخصیت‌ پردازی، آخرالزمان،
[ جمعه 1395/10/17 ] [ 07:02 ب.ظ ] [ منتظر منجی ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ


دارای بیش‌ترین مدعی انتظار در دنیا و او همچنان
در انتظار 313 نفر منتظر
شرمنده‌ام آقا جان

**********************

هر وقت دانش آموزان سر کلاس حاضر باشند
معلم خواهد آمد...

**********************
:-) نظر یادتون نره و لطفا در نظر سنجی شرکت کنین :-)

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
*************

**************

ساخت کد موزیک آنلاین
************** دریافت کد پیغام خوش آمدگویی ***********# ****************# *****************@

کد تغییر شکل عکس ها

*********************

***************** دریافت کد نظر یادت نره *********

کد سایه دار شدن لینک ها

***********

 *******